Thamesmead School Staff

Our current staff are listed here together with the subjects they teach, there is a key to the abbreviations provided below.


Senior Leadership Team
Mr P Reeves Headteacher 
Mrs J Bell Deputy Headteacher – Pastoral
Designated Safeguarding Lead / Maths 
Mrs H Eley Deputy Headteacher – Academic / Food Technology 
Miss R Campbell Assistant Headteacher  – Inclusion / SENDCo / Computer Science 
Mr A Capozzi Assistant Headteacher – Teaching & Learning / CPD
Miss S Poroku Assistant Headteacher –  Data & Timetabling /Maths 
Mr J Seymour Finance & Business Manager 
Lead Practitioner
Miss K Hall SLT / SCITT Manager/Drama
Miss S Walker SLT /Deputy SCITT/ English 
Heads of Year
Miss R Jones Year 7 / SL Geography 
Miss J Shillabeer Year 8 / Science
Mrs F Foster Year 9 / Citizenship
Mr P Stevenson Year 10 / Science / D of E Co-ordinator 
Mr E Moulton Year 11 / PE 
House Leaders
Mrs L Pomford Senior House Leader/ Science 
Ms J Williams Centaur House / English
Miss B Edmonson-Jones Dragon House / Religion-Philosophy-Ethics
Mr R Keane Griffin House / English/ History
Miss R Phillips Phoenix House / PE
Curriculum Leaders
Miss R Campbell SENDCo
Mrs J Burtsell CL Performing Arts
Miss A On CL English
Miss J Hayes & Mrs E McCarthy CL Science

Miss C Lane CL Humanities / SL History & Citizenship 
Mr M Loffstadt CL Design and Technology
Mrs C Landman CL Maths 
Miss R Britt CL MFL
Subject Leaders
Mr S Barrett SL RPE / Deputy Timetable-Data Manager
Mr A Grafton SL Computer Science
Miss K Haines-Bevan SL Drama
Ms J Burtsell SL Music
Miss R Jones SL Geography
Mrs H Long SL Art
Mrs L Robins-Kent SL PE and Dance / Educational Visits Co-ordinator
Miss C Lane SL History & Citizenship
Mrs J. Mason Head of Careers, Enterprise and Employability Education / Science
Teaching Staff
Miss M Archer English
Mrs C Azoulay Deputy CL MFL
Miss A Beturin MFL
Mrs C Brooks Art
Miss R Campbell Computer Science
Mr C Deasy English
Mr K Duggan English
Miss B Edmonson-Jones Science / HL Dragon
Mr G Evans Music
Mr R Fisher Design and Technology / PE
Miss K Flowers Science
Miss R Harris Deputy CL Maths
Miss N Hayes Deputy CL Design and Technology 
Mr H Hoadley PE 
Mrs M Johnston Mathematics
Miss B Juchnevic Science
Mrs R Kareer Science
Mr R Keane English / History / HL Griffin
Miss S Kett Deputy CL English
Miss M Liquet MFL 
Mrs H Mazhar English and Maths
Mrs E McCarthy Science
Mr K MacNeaney Geography
Mr A McHale History 
Miss H Meldrum Design and Technology
Miss R Phillips Deputy CL PE / HL Phoenix
Miss L Pomford Senior House Leader / Science
Mr R Proudlock Mathematics
Miss J Shillabeer Triple Science Co-ordinator /HoY 8
Mr R Singh Mathematics
Miss N Tang Deputy CL Mathematics 
Miss R Threlfall History
Mr L Trevelyan Mathematics
Mrs E Ward maternity leave PE / Dance
Miss S Weeks RPE
Mrs F Willans maternity leave Head of Careers, Enterprise and Employability Education / English
Miss J Williams English / HL Centaur
Teaching Support Staff  
Mrs K Best Cover Supervisor / Form Tutor
Miss J Brown Teaching Assistant 
Mrs T Dodds Teaching Assistant / Form Tutor
Miss S Edmonds Teaching Assistant / Form Tutor
Mrs E Gonzales Teaching Assistant
Miss M Gutcher Cover Supervisor 
Mrs C Meade Senior Cover Supervisor / Form Tutor 
Mrs J Miller Teaching Assistant
Mrs I Padgett Teaching Assistant
Miss L Soanes Teaching Assistant / Form Tutor
Mrs E Taylor Teaching Assistant
Mrs L Thomas Teaching Assistant / Form Tutor
Miss C Walker Teaching Assistant / Form Tutor
Mrs P Wood Teaching Assistant 
Admin & Support Staff  
Mrs L Broughton Home School Link Worker / Deputy DSL
Mrs L Chambers Inclusion Support Manager / Deputy DSL
Mr J Seymour Finance and Business Manager
Mrs A Garraway Learning Centre Manager
Mrs R Graham Senior Finance Officer 
Mrs A Harman Senior Pastoral & Curriculum Support Administrator
Mrs M Irwin Senior Communications Administrator
Mrs D Mansell Teacher Training Administrator 
Mrs S McCarthy Development Manager
Mrs Z Midwinter HR Manager
Mrs P Moss PA to the Headteacher & LT / Admissions Officer
Mrs J Patterson Data Manager – Exams
Mrs A Pescud Assistant to the SENDCo
Mrs W Shipman Social Inclusion Officer
Mrs J Smith Governor Support Officer
Mrs K Smith IEU Behaviour Support Manager
Mr M Stevens Site Manager
Mrs A West SEND Administrator


CD          Community Director

CL           Curriculum Leader

DSL        Designated Safeguarding Lead

HoY        Head of Year

HR          Human Resources

IEU         Internal Exclusion Unit

LT           Leadership Team

MFL       Modern Foreign Languages

PA          Personal Assistant

RPE        Religion-Philosophy-Ethics

SCITT     School Centred Initial Teacher Training

SENDCo  Special Educational Needs & Disabilities Co-ordinator

SL            Subject Leader

SLT          Senior Leadership Team